Δράσεις φιλαναγνωσίας

13ος Μαραθώνιος Ανάγνωσης: «H ζωή στο σχολείο»

Τα παιδιά της Έ τάξης με την εκπαιδευτικό τους κυρία Παναγοπούλου Ζωή, κατά τη σχολική χρονιά 22-23, έλαβαν μέρος στον 12ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης που διοργάνωσαν οι εκδόσεις Μεταίχμιο. Φέτος , μαθητές της ΣΤ και Α τάξης, με τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων Παναγοπούλου Ζωή και Κρεμμυδιώτη Γεωργία, συμμετέχουν στον 13ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης. Τα βιβλία βρίσκονται ήδη στα χέρια των μαθητών μας. Η δράση έχει βασικό στόχο  την σταδιακή εδραίωση μιας δημιουργικής σχέσης με το βιβλίο και την ανάδειξη του γραμματισμού στα πλαίσια βιωματικών δράσεων φιλαναγνωσίας.

Στον φετινό Μαραθώνιο έχουν επιλεγεί βιβλία Ελλήνων και ξένων συγγραφέων που καταπιάνονται με το θέμα του σχολείου. Μέσα από την ανάγνωση αυτών των κειμένων τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάφορες εκφάνσεις της ζωής στο σχολείο, από τη μάθηση και τη μεταλαμπάδευση πολύτιμων γνώσεων μέχρι τις διαπροσωπικές σχέσεις με τους δασκάλους και τους συμμαθητές, τον σχολικό εκφοβισμό, τη διαφορετικότητα και την αξία της πολυφωνίας και τελικά να συνειδητοποιήσουν πόσο ωραία είναι η ζωή στο σχολείο.

Καλές αναγνώσεις!!!

Η διευθύντρια