Παγκόσμια Ημέρα Παιδιού

Η 20ή Νοεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα του Παιδιού, μια ημέρα που έχει καθιερωθεί από τα Ηνωμένα Έθνη ως ημέρα υποστήριξης των παιδιών και της ενίσχυσης των δικαιωμάτων τους. Η ΕΕ επιθυμεί να εισακούσει τα παιδιά και να σέβεται τις απόψεις τους στη λήψη σημαντικών αποφάσεων και στη χάραξη του μέλλοντος της Ευρώπης.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε δράση που διοργάνωσε ο Δήμος Ανατολικής Σάμου. Στόχος της δράσης ήταν η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των παιδιών πάνω στο θέμα των δικαιωμάτων, όπως αυτά ορίζονται από τη διεθνή σύμβαση του ΟΗΕ. και με κεντρικό μήνυμα ότι όλα τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν με ασφάλεια, χωρίς αποκλεισμούς και διακρίσεις. Οι εκπαιδευτικοί μας Οτατζιόγλου Κατερίνα και Θεοδωρίδου Μαρία, συνοδευόμενες από τις εκπαιδευτικούς Μιχελίδου Βασιλική και Ζορμπαλά Γεωργία, με τους μαθητές τους οργάνωσαν ειρηνική πορεία διαδήλωσης συνθημάτων για τα δικαιώματα των παιδιών.

Οι φωτογραφίες έξω από το Δημαρχείο και η φωτογραφία με τα μπαλόνια ανήκουν στον κύριο Μ.Σβαρνιά.